Zpět na výběr témat...

9 Karetní


Pavel (Org), 1.4 2015, 13:23

Délka míchání závisí na šifrovaném textu. Prototyp šifry kódoval tajenku, která nepotřebovala tolik míchání. Herní tajenka bohužel potřebovala míchat víc :-( Navíc nám testeři doporučili přidat jeden míchací blok (před testy bylo 13 bloků). Takže poslední blok je v šifře přidán "uměle" a už se v zásadě nic nepřehazuje.


Mates (Bazinga), 31.3 2015, 18:51

Podobně jako Tíman. Celkem dlouho jsme koužili v jiných vodách (postupné vykládání ala pasians, možnost čtení na šipkách...), ale poté, co přišel nápad, bylo to vážně napínavých 20 minut míchání. Se dvěma balíčky současně, s jedním rubem nahoru, s druhým rubem dolů. Čtyři možnosti, kde se objeví tajenka... A ono to vyšlo!

Být zadání o řádek kratší, tak to nemá chybu.


Des (Corn Flakes), 31.3 2015, 12:08

Na nás tu sedla trochu krize. Holky dělaly šifřičky, Sauli usnul a já s Derem do toho koukali. Že to bude předpis pro míchání nás napadlo celkem hned, ale tolik se nám do toho nechtělo, že jsme zkoušeli vymyslet cokoliv jiného. Nakonec jsme se do toho zmrzlýma rukama pustili, někdy ve dvou třetinách procesu uplynula hodina od příchodu, tak mne Dero přesvědčil, ať si řeknu o nápovědu, třeba si ušetříme třetinu prudy ;) Nápověda potvrdila prudu, tak jsme to doskládali a přečetli nesmysl. Pak nám došlo, že správné míchání je asi rubem vzhůru a málem nás kleplo. Naštěstí se probudil Sauli a navrhl substituci. Chápu, že toto bylo další možné využití karetního principu, ale klidně bych si ho uprostřed noci se zmrzlýma rukama a novými kartami odpustil ;)


Tíman (KVÍK!), 31.3 2015, 10:09

Za mě nejlepší šifra hry. Když přišel nápad, hned bylo jasné, že to zabere 20-30 minut, během kterých nebudeme mít šanci si potvrdit, že na to jdeme správně, což je tak naprosto zhulené, že to prostě musí být správný princip :-) Potom ten pocit při otočení balíčku a přečtení řešení je důvod, proč chodím na šifrovačky :-)


Lipča (Spící Volové), 30.3 2015, 11:33

Myslim, ze nejvetsi problem byl hlavne donutit se zkouset aspon neco, i kdyz je to zdlouhave a taky velka nachylnost na chybu. V te vlhke zime se s kartama spatne michalo a zmrzle prsty taky odmitaly pracovat. V sifre urcite chyba nebyla.


Yenya (coredump), 30.3 2015, 10:55

Ano, samozřejmě. Prvně jsme zkoušeli ten správný způsob, pak s druhým balíčkem ten druhý a zkoušeli to porovnat s použitím té substituce. Nevyšlo nám to. Tak jsme ten první udělali ještě jednou a opět nám nic nevyšlo. Tak jsme si řekli, že v té úvaze o substituci je možná někde chyba.

Míchat paralelně dvěma balíčky? A co dělat pokud to nevyjde stejně - který z nich bude správně? My jsme kontrolovali, že u šipky dobereme celý balíček. V rámci jedné sekvence od šipky k šipce jsme ukládali skupiny karet střídavě napříč, aby se dalo vrátit zpět a zkontrolovat, když nám to na konci nevyjde (což jsme i párkrát využili).

No ale hlavní problém byl podle mě v té druhé části - že bylo potřeba udělat 117 konkrétních kroků naprosto přesně, jinak to nevyšlo. A že to že nic nevyšlo bylo vidět až úplně na konci, nešlo to kontrolovat a potvrzovat průběžně.


Pavel (Org), 30.3 2015, 10:31

Pořadí karet bylo řečeno v balíčku na stanovišti č.2. Pokud někdo vyšel z opačného pořadí (pikové eso měl nahoře a ne dole) stačilo po zamíchání invertovat abecedu A->Z, B->Y, atd. Totéž stačilo udělat, pokud někdo míchal (nepřirozeně) s balíčkem aversem nahoru. V principu jsou tak dvě možnosti jak mohl balíček po zamíchání vypadat. Přitom jedna varianta je přirozenější. Navíc při znalosti výsledku méně přirozené varianty šlo snadno řešení získat bez opětovného míchání výše zmíněnou substitucí. Nechápu tak moc námitky na mnoho možností jak šlo karty míchat :-/ Pro kontrolu míchání šlo míchat paralelně se dvěma balíčky.


Laďa (Org), 29.3 2015, 08:10

Diskuze k šifře 9


Chcete-li vložit příspěvek, musíte se nejprve přihlásit.